Aşı Pasaportuna Darbe!

Tüm dünyada Covid-19 aşı furyasının devam ettiği bugünlerde, ABD’nin Florida ve Teksas eyaletleri sıra dışı, bir o kadar da umut verici bir karara imza attı.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde sıkça tartışma konusu olan, New York yönetiminin ise hiç beklemeden uygulamaya soktuğu aşı pasaportu sistemi, Florida ve Teksas sınırlarından içeri giremedi.

Pandemi döneminin ilk normalleşen eyaleti olan Teksas’ta maske zorunluluğu dahil tüm Covid kısıtlamalarının kalkmasının ardından aşı pasaportu zorunluluğu da yasaklanmıştı. Florida eyaleti de aşı pasaportlarına olan tutumunda kararlı.

Spor müsabakalarına katılmak, bir restorana ya da sinemaya gitmek gibi günlük aktivitelerin içinde yer almak için Covid-19 aşı pasaportları talep etmek, aşı üzerinden iki vatandaş sınıfı yaratır.” diyerek aşı pasaportları üzerinden oluşturulabilecek faşizme dikkat çeken Florida valisi Ron DeSantis, aşı pasaportu uygulamasını yasaklayan karara imza attı.

Florida Eyaleti aynı zamanda aşı pasaportu talep eden kurumlara, talep edilen her seferde 5,000 dolar ceza kesecek.

Arizona, Idaho, Montana, Güney Dakota, Utah, Missouri ve Tennessee eyaletleri de aşı pasaportu uygulamasını yasaklamış durumda.

16.035 thoughts on “Aşı Pasaportuna Darbe!