Bu Virüs Hukuk Tanımıyor!

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının ilan edilmesinden sonra, önce ilkokullar ve üniversitelerin kısa süreli tatil edilmesi, sonra online-ders sistemine tam geçişin ardından, en son Mayıs 2021 tarihinde uygulanan “Tam Kapanma” uygulamasına kadar, ardı arkası kesilmeyen kısıtlamalara maruz kaldık.

Açık alanda maske zorunluluğu, sokağa çıkma yasakları, okullarda eğitime izin verilmemesi, esnaf kapatmaları gibi uygulamalar, pandeminin başından beri üstümüze kara bulut gibi çöktü adeta.

Fakat geçtiğimiz günlerde, Viranşehir Cumhuriyet Başsavcısı Eyyüp Akbulut önderliğinde, pandemi kısıtlamalarının hukuka ne kadar uygun olduğu sorusu halkta belirmeye başladı. Sayın Akbulut’a attığı bu önemli adımdan dolayı minnettarız. Bu konuda yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’nin en önde gelen hukuk profesörlerinden Kemal Gözler’in, bu konuya noktayı 6 Temmuz 2020’de koyduğunu öğrendik.

“Karantina ve sokağa çıkma yasakları “seyahat hürriyeti”ni (Anayasa, m.23), işyerlerinin kapatılması “mülkiyet hakkı”nı (m.35) ve “çalışma ve sözleşme hürriyeti”ni (m.48), icra takiplerinin ertelenmesi “hak arama hürriyeti”ni (m.36), işçi çıkarma yasağı “sözleşme hürriyeti”ni (m.48) sınırlandırır.

Bu tedbirlerin korona virüs salgınıyla mücadele amacıyla alınabilmesi için Anayasanın zikredilen bu maddelerinde sınırlama sebebi olarak “genel sağlık sebebi”nin belirtilmiş olması gerekir. Oysa Anayasamızın seyahat hürriyetinin düzenlendiği 23’üncü maddesinde, mülkiyet hakkının düzenlendiği 35’inci maddesinde, hak arama hürriyetinin düzenlendiği 36’ncı maddesinde, çalışma ve sözleşme hürriyetini düzenlendiği 48’inci maddesinde sayılan “sınırlama sebepleri” arasında “genel sağlık” sebebi yoktur. Dolayısıyla bu hak ve hürriyetler, genel sağlık sebebiyle kanunla dahi sınırlanamaz.”

Başsavcı Eyyüp Akbulut’un başlattığı, Prof. Kemal Gözler’in de üç farklı bilimsel makale ile kanıtlarını sunduğu bu mücadele, pandemi önlemlerinin hukuka tamamen aykırı olduğunu apaçık şekilde gözler önüne seriyor.

Bu noktada yapılması gereken, hem insan haklarına, hem de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı olan bu uygulamaların, ve bu uygulamaların ihlali durumunda uygulanan idari cezaların acilen kaldırılmasıdır.

Tüm pandemi kısıtlamalarının 2 Mart 2021’de kaldırılıp, tam açılmanın uygulandığı ABD’nin Teksas eyaletinde, sadece iki buçuk ay içinde sıfır vefat sayısına ulaşıldığını da hatırlatalım.

https://www.anayasa.gen.tr/korona-2.htm

24.200 thoughts on “Bu Virüs Hukuk Tanımıyor!