Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’a Açılan Soruşturmaya Büyük Tepki

Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, sosyal platform Youtube üzerinden pandemi yasakları, maske ve aşı ile ilgili soruşturma başlattığını ve maske-mesafe yasaklarının hukuka aykırı olduğunu duyuran 18 mayıs salı günü bir video yayınlandı.

Savcı AKBULUT videoda;  “Ben Eyyüp Akbulut, Cumhuriyet Savcısıyım, bu da benim mesleki kimliğim. Bu video kaydını uzun zamandır izlediğim haksızlıklar hakkında konuşmak ve başlatılmış olan bir soruşturmadan insanları haberdar etmek için yapıyorum” dedi.


Savcı Akbulut, “Bugün uygulamada olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu, sosyal mesafe kuralı, seyahat kısıtlamaları, bunların tamamı hukuka aykırıdır” diye konuştu.


Yasakların hukuken dayanağının olmadığını öne süren Savcı Akbulut, “İl idaresi kanunu zikrediliyor. ‘Vali gereken tedbirleri alır’ denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet savcısı Eyyüp Akbulut’un Covit-19 sürecindeki hukuksuzluğun nedenlerini anlattığı 28 dakikalık videosundaki ilk cümlelerinde: “Mevzuat gereği yapılması gereken yapılacağı zaman, bana “sana bir şey isnat ederler, işini kaybedersin” hatırlatması dikkatten kaçmadı.

Videonun bu çarpıcı cümlesi üzerinden çok geçmeden Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire harekete geçti, HSK, savcı Akbulut ile ilgili inceleme başlattı. Ayrıca konuyu derinlemesine araştırması için müfettiş görevlendirildi.


Bu olay üzerine Akit Gazetesi, savcı AKBULUT hakkında yaptığı yanıltıcı haber sonrası, halk tarafından büyük tepki topladı. Akit gazetesi gelen bu sert tepkiler üzerine haberdeki Fetöcü Savcı imalı kısımları değiştirdi.

Araştırmacı/Yazar Erkan Trükten’in sosyal medya üzerinden gösterdiği tepki

Tarih Felsefecisi Erkan Trükten, BBN Türk Televizyonu’nda yayınlanan 18 Mayıs 2021 tarihli “Büyük Resim” programında “Bu devlet hukuk devleti idi ise, öyle bir iddiası varsa o zaman bu savcı bu soruşturmaya girmeden önce Fetöcü idiyse o zaman açığa alacaksın bunu, bütun bilgileri devlet olarak var sende. Soruşturma başlatıyorum dedikten sonra atmayın böyle şeyleri adamların üstüne” diyerek tepkisini dile getirdi.

Prof.Dr. SERHAT FINDIK kendi hesabından #SavcımBiziDSÖdenKurtar tagıyla şu ifadeleri kullandı;

Gazeteci/Yazar ABDURRAHMAN DİLİPAK Twitter’da Türkiye gündemine gelen “#SavcımBiziDSÖdenKurtar” tagıyla savcı AKBULUT’a destek verdi


Eyyüp Akbulut youtube videosunun tamamı;

22.322 thoughts on “Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’a Açılan Soruşturmaya Büyük Tepki